ELBIL - FRAMTIDENS BILAR

Varför elbil?

Att köra en bil på el är hållbart, ekonomiskt och roligt. När du byter från en fossildriven bil till en elbil gör du en enorm klimatinsats. Ju mer elbilar som körs, ju mindre buller och höga utsläppsnivåer blir det.

Är elbilar miljövänliga?

Det är idag en vanlig frågeställning hur miljövänlig en elbil är. Elbilars litiumbatterier är väldigt resurskrävande och kan släppa ut ton av koldioxid när de tillverkas. Dock blir elbilars klimatpåverkan mindre än fossildrivna bilar på längre sikt i Sverige. Statistik visar på att utsläppen från en elbil under dess livslängd är 60-70% lägre än vad en fossilbil har. På villaagarna.se kan du läsa mer om miljöpåverkan från en elbil.

Fördelar med elbil

  • Mer hållbart
  • Billigare att köra
  • Det är betydligt roligare att köra
  • Elbilar låter mycket mindre
  • Du sparar mer pengar


I en artikel på eon.se
kan du läsa mer fördjupat inom varje fördel.

Nackdelar med elbil

  • Dyra att köpa in
  • Mindre räckvidd

Vilken elbil går längst?

Det norska motor.no har gjort en undersökning och testat 20 elbilar för ett räckviddstest. Alla elbilarna som testades startade fulladdade efter en natt i garage. Nedan ser du en tabell på hur långt de olika elbilarna gick.

BilRäckvidd WLTPRäckvidd testResultat i %
Audi e-tron 5033225978
Audi e-tron 5541534182
BMW i331024679
Hyundai Ioniq31126987
Hyundai Kona44940590
Jaguar I-Pace47033471
Kia e-Niro45536079
Kia e-Soul45235278
Mercedes EQC41730774
Nissan Leaf 40 kWh27020977
Nissan Leaf 62 kWh38529978
Opel Ampera-e42329770
Renault Zoe39531479
Seat Mii Electric26022787
Skoda Citigo-e26022085
Tesla Model 356040472
Tesla Model S61047077
Tesla Model X50742083
Volkswagen e-Golf22219889
Volkswagen e-Up!25122690

Tabell tagen från alltomelbil.se

Elbil – kostnad

Det finns idag elbilar i flera olika prisklasser. Idag har den billigaste elbilen som du kan beställa i Sverige ett pris på 264 900 kronor. I ett blogginlägg på Eways kan du läsa mer om hur mycket en elbil kostar och ta del av vanliga frågor så som:

  • Vad kostar fordonsskatt på elbil?
  • Vad kostar service på elbil?
  • Vad kostar en elbil i drift?
  • Är det billigare med elbil?

Elbil – räckvidd

Idag kan en elbil gå från allt mellan 20-60 mil. Det viktigaste du bör fundera på när det kommer till räckvidd på elbil är hur långt du faktiskt kör på en dag. Har du inte en sträcka på mer än 30 mil, kan du anpassa bilen och din kostnad på elbilen efter det. På eways.se kan du läsa mer om räckvidd för elbilar.

Läs mer